Teised regioonid

Kruiisid Põhja-Euroopas

Norra fjordid
Põhja-Euroopa on ajaloo parimate meresõitjate - viikingite - kodumaa. Kunagi pidasid need karmid inimesed enda omaks mitte ainult kogu Euroopa mandri põhjaosa, vaid ka Briti saari, Islandit, Gröönimaad ja teisigi Põhja-Atlandi saari. Tänapäeval pole enam saladus, et viikingid randusid Ameerikas ammu enne Columbust. Lisaks läks neil korda teha Euroopale ring peale ja jõuda Vahemere randadesse.

Tänapäeva kruiisid pole üksnes auandmine vaprate meremeeste mälestusele, vaid ka tutvumine Euroopa põhjaosa sajanditepikkuse ajalooga. Põhja-Euroopa kruiisid on alati ekspeditsioon kultuuri lätete juurde, kus iga sadam on kui saladuslik laegas. Ja vahel ongi nii, et keset väljakut seisab küll pealtnäha lihtne kirik koos puuskulptuuride ja oreliga, aga lähemalt uurides selgub, et iga kivi ja samba taga on peidus oma saladus. Mõnikord eriline, vahel kummaline, vahel isegi hirmutav, aga alati ligitõmbav...

Põhja-Euroopa pealinnad

Tallinn, Eesti
Põhja-Euroopa kruiise on mitu. Üks populaarsemaid on Läänemere kruiis, selle nimi on "Põhja-Euroopa pealinnad Sankt-Peterburgist". Praegu saab seda alustada Sankt-Peterburgist, kust väljub turismifirma Princess Cruises lipulaev - Regal Princess 5* lux. Ei vaja rõhutamist, et tegu on suurima, uusima ja kaunima laevaga Läänemerel.

Osta Põhja-Euroopa kruiis

Sankt-Peterburgist suundub Regal Princess 5* lux Helsingisse. Helsingi (kunagine Helsingfors) on Soome pealinn, mille keskuses seisab oivaline valge vene kirik. Sadamas on kalaturg. Linnas on kaunis arhitektuur ja põnevad muuseumid. Kõigele krooniks on Helsingi väga roheline linn, kus enam kui 1000 km jalgrattateid, mida inimesed ka agarasti kasutavad.

Helsingi järel ootab turiste Stockholm - kuningriigi pealinn koos kuningalosside, rikaste majade ja uhkete kirikutega, mille rajas XIII sajandil Birger Magnusson, seesama Birger jarl, kes 1240. aastal kaotas vene vürstile Aleksandrile Neeva lahingu. Aleksandr sai lahingu järel hüüdnimeks Nevski, aga Birger asutas ühe maailma kaunimatest linnadest, kus elavad ja valitsevad seniajani kuulsusrikka prantsuse marssali Bernadotte'i järeltulijad, kellest kahesaja aasta eest sai Rootsi kuningas ja kes ainsa Napoleoni seatud valitsejana säilitas kuningakrooni oma elu lõpuni. Ent Stockholm ei ole ainult sealsete valitsejate imeline lugu, vaid see on ka linn, kus on kõige puhtam vesi ja UNESCO poolt tunnustatud maailmakuulus laevamuuseum. Vasa oli Rootsi sõjalaev, mis uppus XVII sajandil ja kolmsada aastat hiljem tervikuna pinnale tõsteti. Vaatamist väärib ka Skanseni muuseum koos Astrid Lindgreni tegelastega ja palju-palju muud.

Stockholmi kunagine konkurent, nüüd kaunis põhjamaa pealinn Kopenhaagen nimetati 2013. aastal parima elukeskkonnaga linnaks. Linna sümbol on skulptor Erikseni „Väike merineitsi“, samas pole see ainus vaatamisväärsus - Kopenhaagenis väärivad nägemist kirikud ja raekoda, kanalid ja saared ning maailma ainuke hipide linn - vabalinn Christiania. Läänemere pealinnade paraad jätkub Norras - Oslo on täpselt 99 aastat vanem kui Moskva. Linna asutas kuningas Harald III 1048. aastal. Vaatamata sellele, et linn paikneb fjordis ja selle juurde kuulub tervelt 40 saart, on tänapäeva Oslos suurepärane autoteede võrgustik ja linn suudab vastu võtta suurimaid kruiisilaevu. Üks neist on näiteks Regal Princess 5* lux, mis peatub otse Akershusi kindluse juures. Aarhus, kus peatub laev pärast Oslot, ei ole üksnes Taanimaa suuruselt teine linn, vaid siin asub ka riigi suurim gooti kirik. Lisaks on Aarhus vanem nii Kopenhaagenist, Stockholmist, Oslost kui Moskvast - selle linna esmamainimine ulatub aastasse 948.

Järgmisel päeval jõuab Regal Princess 5* lux Warnemündesse ja sealt võetakse suund Euroopa vägevaima riigi - Saksamaa pealinna Berliini. Samas võib külastada hansalinna Rostocki Warnemünde lähedal, ja nautida Põhja-Saksamaa koloriiti. Järgmises sadamas - Tallinnas - on eriline see, et siin paiknevad kõik vaatamisväärsused kukesammu kaugusel sadamast. Ja mainimist ei vääri ainult mugav asukoht, vaid ka see, et Tallinn on Eestimaa pealinn ja üks paremini säilinud keskaegseid kindlusi Euroopas. Nõukogude ajal filmiti siin suurem osa ilme, mille tegevus toimub keskajal. Tänapäeva Tallinn on üks ilusamaid ja mugavamaid linnu, mida turistid kruiisi ajal külastada saavad. Tallinna järel pöördub reisilaev tagasi Sankt-Peterburgi.

Island ja Norra fjordid

Godafossi kosk, Island
Teine Põhja-Euroopa ringreis kannab teemanime "Island ja Norra fjordid". Maailmas on terve seltskond inimesi, kes „kollektsioneerivad“ fjorde, olgu need Uus-Meremaal, Tšiilis, Alaskas või Gröönimaal. Kuid kõige ilusamad neist on ikkagi Norra fjordid. Norra ja fjordid on sisuliselt lahutamatud, see riik saigi alguse fjordides: IX sajandil kuningas Harald I võidust Hafrsfjordi lahingus algas Norra ühendamine.

Igas fjordis on midagi erilist: ühes elas ja kirjutas oma surematut muusikat Edvard Grieg, teises asub salapärane kalju nimega Jutlustaja Kantsel - Preikestolen, kust avaneb ümbruskonnale vaade kolmekümne kilomeetri kaugusele, veel ühes võitlesid Asgardi jumalad hiiglastega… Fjordid on niivõrd suured, et peale väiksemate laevade nagu Pacific Princess 5* (veeväljasurve 30 500 tonni) mahuvad sinna sisenema ka hiigellaevad nagu seda on 113 000-tonnise veeväljasurvega Sapphire Princess 5* lux. Kruiisi võib võtta nädalaks või kaheks, nautides ainult fjorde või kasutades võimalust külastada lisaks Norra fjordidele ka Islandit.

Island - kauge ja uskumatult kaunis maa, muutub suvel kruiisilaevade sihtmaaks. IX sajandil Norrat ühendanud kuningas Harald I eest pagenud perede asutatud riigis on sajandeid edasi kantud muistset elulaadi ja ainulaadset kultuuri. Siin elavad tänini viikingite otsesed järeltulijad - neid on 99% elanikest. Huvitav on teada, et islandlastel pole perekonnanimesid. Islandlane saab sündides nime, aga perekonnanime aset täidab kas isanimi või emanimi. Islandil on veel mõndagi erilist: Reykjavik on ühtaegu kõige põhjapoolsem ja kõige läänepoolsem Euroopa pealinn, Island ise on suurim vulkaanilise tekkega saar, Godafoss on Euroopa võimsaim juga, ja Islandi parlament Alting on maailma vanim. Ajaloolised ja looduslikud vaatamisväärsused on sellel karmil maal niivõrd põimunud, et turistide arv, kes ihkavad näha Euroopa põhjapoolseimat pealinna, kasvab iga aastaga.

Jääb vaid lisada, et kruiisid Islandile ja Norra fjordidesse algavad ja lõpevad Londonis, mis on iseenesest linn, kus tasub veeta mitu päeva enne või pärast kruiisi.

Briti saared ja Pariis

Saint Patricki katedraal, Dublin
Briti saarte kruiisid on Põhja-Euroopa ringreiside seas omaette teema. Põhjust võib otsida küll sellest, et Britannia oli kunagi „merede valitseja“ ja maailma üks suurimaid impeeriume… Aga ka sellest, et iga sadam Briti saarte ringreisil tähendab sajanditepikkust ajalugu, vahel verist, vahel romantilist, aga see on alati äärmiselt muljetavaldav. Nagu keskaegsed miniatuurid, mida maalisid mungad. Londonit mainib esmakordselt Tacitus meie ajaarvamise teisel sajandil. London koos sealse Toweri, Big Beni ja Westminsteri - kuulsate ja julmade kuningate matmispaigaga, hubase Baker streeti ja ülimoodsate Norman Fosteri disainitud hoonetega - ei vääri ainult tähelepanu, vaid tõelist imetlust. Pärast mõnepäevast uudistamist Londonis suunduvad turistid Southamptonisse, mis on paari sõidutunni kaugusel pealinnast. Southampton on ajalooline sadam, kust algasid paljud ajaloolised merereisid ja kust alustab oma kruiisi ka Royal Princess 5* lux - üks kahest firma Princess Cruises lipulaevast.

Southamptonist võtab laev suuna La Manche'i väinas asuvale Guernsey saarele. Ahjaa, La Manche'i väin on see meie ja prantslaste jaoks, aga uhked britid nimetavad seda Suureks inglise kanaliks. Guernsey saar ei kuulu ametlikult Euroopa Ühendusse ja allub otse Briti kroonile. Selle väikese, vaid 78 ruutkilomeetri suuruse maalapikese geograafiline asend ja pidevad sõjad tema pärast on teinud sellest Põhja-Euroopa ühe ligipääsmatuma kindluse. Ilma Guernsey saare külastamiseta ei ole Briti saarte kruiis mõeldav.

Guernsey saarelt võetakse suund Iirimaale. Iirlased olevat väidetavalt kõvad napsivennad ja paremat viskit kui Iirimaal polevat kusagilt mujalt leida. Isegi Kentuckyst! Tegelikult pole see õige, sest linnake nimega Cork, mille sadamas peatub Royal Princess 5* lux, on eelkõige XV sajandil ehitatud Blarney kindlus, kus asub üks vägagi omapärane vaatamisväärsus - Ilukõne kivi. Väidetavalt omandab selle kivi suudelnud inimene kõnemehe võimed. Järgmine sadam on Dublin - linn, kus on elanud Jonathan Swift ja Osar Wilde, George Bernard Shaw ja James Joice. See on parkide, losside ja kirikute linn. Linn, kus asjatundjad võivad külastada kuulsat Jamesoni viskikoda.

Blarney kindlus, Cork
Dublinist võtab laev kursi Liverpooli. Liverpooli sadam on iseenesest nii hea, et kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Lisaks tallasid selle linna tänavaid John, Paul, George ja Ringo. Üksi selle eest väärib linn armastust! Briti saarte ringreis aga jätkub. Põhja-Iirimaa peamiseks pärliks on Belfasti lähedal asuv Hiiglaste tee. Ka see on UNESCO maailmapärandi nimistus. Tegemist on rannikul paiknevate hiiglaslike - kuni 12 meetri kõrguste kivisammaste kogumiga.

Belfastist jätkub tuur Šotimaale, kus turiste ootavad arvukad vaatamisväärsused. Mida me teame sellest kaugest maast, mille nimi on Šotimaa? Retooriline küsimus, eks ole - see on ju koht, millega seoses meenuvad sellised nimed nagu William Wallace, Robert the Bruce, Rob Roy ja Maria Stuart. Seelikud, torupillid ja jälle viski… Siin räägitakse teile legendi Šotimaa põhjaosas kasvavast puust, mille istutas Pühalt maalt naasnud ristirüütel. Palestiinas võideldes andnud see rüütel tõotuse, et istutab Šotimaale naastes loorberipuu. Tema istutatud loober kasvab praegugi. Ja nagu karmides põhjamaa tingimustes kasvav loorberipuu, nii on läbi sajandite meieni jõudnud legendid šoti kangelastest, kuningatest ja pühakutest. Šotimaa külastus algab Edinburghist Edinburghist - linnast, millel pole keskaja arhitektuurimälestiste arvu poolest Suurbritannias võrdset. Augustis on turistidel võimalus näha Edinburghis ka kuninglike sõjaväeorkestrite paraadi, mille vaatajaskond ulatub igal aastal kahesaja tuhandeni.

Šotimaal on ka kuulus järv Loch Ness, kus pärimuste kohaselt elutseb mingil imelisel moel šoti julmade mägilaste käest eluga pääsenud koletis. Üks sadam on veel, kus Royal Princess 5* lux peatub - see on Glasgow. Siin põimub orgaaniliselt uus ja vana. Kindlasti tasub pilk peale heita katedraalile, mille ehitust alustati XII sajandil, ent ka tänapäeva Glasgow kaubatänavaile.

Suurbritannia kruiis on siiski kujuteldamatu, kui te ei näe Põhja-Prantsusmaad. Viimase tuhande aasta jooksul on Prantsusmaa põhjaosa kuulunud vaheldumisi küll Inglise, küll Prantsuse kroonile. Põhja-Prantsusmaa on näinud sõdu ja suuri kangelastegusid mõlemalt poolt… Praegu viib rong Pariisist Londonisse kuue tunniga. Või praamiga Le Havre'ist, kus peatub ka Royal Princess 5* lux. Le Havre'ist Pariisi on kolme tunni tee, aga vaevalt hakkab keegi kahtlema, kas see vahelepõige end ära tasub. Kruiis lõpeb Londonis.


Osta Põhja-Euroopa kruiis