Kuidas õppida tundma teist kultuuri? Kas võtta appi kirjandus, filmid, fotod, rändajate märkmed? Aga miks mitte minna ise reisile? Osta ühel kaunil päeval lennupilet ja leida end paari tunni möödudes hoopis teises kohas, seal, kus pole kunagi varem olnud.
Kuid veel parem on istuda hoopis laeva pardale. Minna kruiisile!
Näiteks kruiisile mööda Lõuna-Ameerikat. Sinna, kus on Amazonas ja kosed, liustikud ja kaljud. Indiaanlased ja maiade varemed. Tango ja kohv. Viiekümnendate aastate alguses läks noor argentina arst Ernesto Guevara de la Serna koos oma sõbraga mootorrattareisile mööda Tšiilit, Peruud, Brasiiliat ja Argentinat, ja kirjutas sellest raamatu "Mootorrattapäevikud". Kuid see oli pärast. Nagu ka see, et noorest arstist sai kirglik revolutsionäär Che Guevara. Meid huvitab muu: Che reis kestis kaheksa kuud. Laevaga saab kiiremini. Seepärast - kruiisile.
Mis on Lõuna-Ameerika saladus? Millega see konkistadooride ja misjonäride, kirjanike ja kunstnike maa meelitab? Kuulus argentina kirjanik Borges räägib oma novellis "Jumala kiri" vangitornis istuvast asteekide preestrist, kes otsib jumala sõnumit, mis olevat jäetud sellele, kes suudab seda lugeda. Preester leiab sõnumi, nagu talle tundub, kõrvalkambris piinleva jaaguari nahal. Lõppude lõpuks mõistab mees jäetud kirja, kuid keeldub seda lugemast, eriti aga valjusti välja ütlemast, sest "kes on näinud seda universumit, kes mõistab kõiksuse tuliseid mõtteid, ei hakka mõtlema inimesest, tema haledatest rõõmudest ja muredest, isegi kui ta ise ongi see inimene... õigemini öeldes - oli seda."
Selles ongi kogu Lõuna-Ameerika sisu, nagu seda Borges nägi - maa, kus iidsed jumalad on jätnud salapärased sõnumid tulevastele põlvedele, kes nüüd neid lugeda üritavad. Kes aga läbi luges, vaevalt et loetu kuuldavale toob. Lõuna-Ameerika kruiis on vististi üks parimaid viise näha 2-3 nädalaga parimat, mis siin leidub.
Kui te alustate reisi Lõuna-Ameerika idaosast, satute Rio de Janeirosse või Buenos Airesesse, kuid kõigepealt... Kõigepealt võiks kulutada 2-3 päeva, et vaadata Iguaçu jugasid, mille vee langemise kõrgus on 82 meetrit. Näha oma silmaga koskesid, mida on nii palju kordi seiklusfilmides näidatud, alustades Bondi filmidest ja lõpetades "Indiana Jonesi" viimase osaga. Ja veel, Iguaçu kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Ja veel, seal on ainulaadne linnupark, kus mööda puid jalutavad papagoid. Räägitakse, et nad on veidi väiksemad kui kalkunid.
Siis naasta Riosse. Imetleda Lunastaja Kristuse kuju, sõita Corcovado mäele või suunduda Copacabana randa. Ning siis väljub suur lumivalge lainer Star Princess 5* kiirustamata Rio sadamast. Reisijaid ootab Buenos Aires - tango linn. Borgese ja Cortazari linn. Siin saab vaadata kuulsa Carlos Garderi kooli tangotantsijaid ning juua tänavakohvikus kohvi, teha laiadel magistraalidel lõbusõitu või imetleda ajaloolisi ehitisi. Brasiilia Rio de Janeiro ja Argentina Buenos Aires - pole tähtis, mis järjekorras nad tulevad - kahe võimsa ja kauni riigi kaks oivalist pealinna. Siit väljusid kõrgete parrastega purjekad, lastiks kakao ja vürtsid, siia saabuvad tänapäevased laevad, tuues ikka ja alati kaasa mitmekeelelise turistidehulga.
Järgmine sadam on Montevideo - Uruguai pealinn. Uruguaid nimetatakse Ladina-Ameerika Šveitsiks. Montevideo on erakordselt terviklik, ilus linn, kus eksisteerivad sõbralikult koos mälestised 18. sajandist, kui aktiivne ehitustöö alguse sai, ning tänapäevased hooned koos suurepärase Centenario staadioniga.
Aga Falklandi saared, kuhu Star Princess 5* pärast Montevideot randub, tekitavad Suurbritannia ja Argentina vahel siiamaani territoriaalvaidlusi. Need saared oma punaste telefoniputkade ja kuningliku postiga meenutavad kõige enam Inglise külakest. Kuid üks nüanss - asub see "külake" peaaegu maailma serval. Ja veel on siis tervelt kolm erinevat kolooniat pingviine.
Edasi liigub Star princess 5* mööda Hoorni neeme - ärge unustage fotoaparaati. Tulemaa või siis Tierra del Fuego, nagu seda siiani nimetatakse, on laineri järgmine peatuskoht, seal asub maakera lõunapoolseim linn. Kuid sellele vaatamata pole päike siin sage külaline. Esimesed inimesed asusid siia elama kümme tuhat aastat tagasi, kui Tulemaa oli veel osa mandrist.
Tulemaa järel ootab reisijaid Tšiili Punta Arenas, selle maailmajao üks maalilisemaid sadamalinnasid. Siis liigub lainer mööda rannikut ning te saate nautida Tšiili fjordide vaadet. Neile, kes "kollektsioneerib" fjorde, on see oivaline võimalus täiendada oma fotokogu näiteks Amalia liustiku vaatega!
Järgmine sadam, Tšiili Puerto Montt oli asustatud Saksa kolonistide poolt üheksateistkümnenda sajandi keskel. Seepärast on siin palju Saksa stiilis ehitisi. Kruiis lõpeb Valparaiso sadamalinnas, mis asub Tšiili pealinnast Santiagost tunnise autosõidu kaugusel. Tšiili pealinn on linn, mille keskust ümbritsevad tänapäevased hooned, linn, kus paljude turistide jaoks reis mitte ei lõpe, vaid kestab edasi. Sest Santiagost saab viie tunniga lennata Lihavõttesaarele… Ja võibolla lahendate lõpuks ära mõistatuse, kes püstitas kuulsad moai puuslikud. Või siis saate imetleda saare vulkaane.
Kuid mitte kõik ei ole Lihavõttesaarest vaimustuses, mõned tahavad näha Lõuna-Ameerika teist vaatamisväärsust: Machu Picchut, inkade kadunud linna, mis 2007. aastal nimetati üheks modernse aja maailmaimeks. Seal saab oma silmaga näha kadunud kultuuri "jumala kirja".
Aga veel saate minna "Kahetseva patuse" liustikule Perito Moreno või Venezuelasse Angeli joale. Saate oma "kogusse" ühe reisiga tervelt kaks koske: Angel ja Iguaçu!
Reisid mööda Lõuna-Ameerikat on turistide seas ühed populaarsematest. Aga kruiis mööda Lõuna-Ameerikat võimaldab näha maksimum võimalikku!