Citi reģioni

Ziemeļeiropas kruīzi

Norvēģijas fjordi
Ziemeļeiropa ir dzimtene vieniem no labākajiem jūrasbraucējiem vēsturē - vikingiem. Kādreiz šie skarbie vīri valdīja ne tikai pār Eiropas ziemeļiem, bet ari pār Britu salām, Īslandi, Grenlandi un citām Ziemeļatlantijas salām. Nav arī noslēpums, ka jau ilgi pirms Kolumba, vikingi apmeklēja Ameriku. Kā arī, tie bija spējigi apkuģot Eiropu un pat tikt līdz Vidusjūras reģiona valstīm.

Tomēr mūsdienu kruīzi ir arī iepazīšanās ar gadsimtiem ilgi veidojušos vēsturi Eiropā. Ziemeļeiropas kruīzi vienmēr ir neliela kultūras ekspedīcija, kur katra osta ir kā noslēpumu lāde. Šķiet, lūk pilsētas laukums, uz kura stāv katedrāle, iekšā ir koka skulptūras un ērģeles, bet ja ieskatās, tad aiz katra akmens, aiz katras kolonnas ir savs noslēpums. Dažkārt neparasts, citreiz dīvains vai pat biedējošs, un tomēr vienmēr vilinošs.

Ziemeļeiropas galvaspilsētas

Tallina, Igaunija
Nosacīti, Ziemeļeiropas kruīzus var iedalīt vairākos veidos. Viens no populārākajiem variantiem ir ceļojums pa Baltijas jūru. Kas tā arī saucās: "Ziemeļeiropas galvaspilsētas no Sanktpēterburgas". Tādēļ, ka tagad, to ir iespējams uzsākt no Sanktpēterburgas, kur iet Princess Cruises flagmanis - Regal Princess 5* lux. Nav noslēpums, ka tas ir pats lielākais, pats jaunākais un skaistākais kuģis Baltijas jūrā.

Nopirkt kruīzu pa Ziemeļeiropu

No Sanktpēterburgas Regal Princess 5* lux dodas uz Helsinkiem. Helsinki (kadreiz Helsingforsa) ir Somijas galvaspilsēta un bijusī krievijas impērijas pilsēta, ar sniegbaltu katedrāli centrā, jūras produktu tirgu ostā, skaistām ēkām un bagātīgiem muzejiem. Turklāt šī ir ļoti zaļa pilsēta, kurā ir tik daudz riteņbraucēju, riteņbraucēju ceļiņu kopējais garums sasniedz 1000km.

Pēc Helsinkiem tūristus gaida Stokholma, imperatoriski varena pilsēta, ar karaļa pili, mājām un baznīcām. Pilsētu 13.gs. dibināja Jarls Birgers, tas pats, kas, 1240.gadā zaudēja kņazam Aleksandram kauju pie Ņevas. Kņazu pēc šīs kaujas sāka saukt par Ņevas Aleksandru, savukārt, Birgers... dibināja vienu no skaistākajā pilsētām uz pasaules, kur vēl joprojām dzīvo un valda... izcilā franču maršala Bernadota pēcteči, kurš pirms gadrīz 200 gadiem kļuva par Zviedrijas karali un bija vienīgais no Napaleona atbalstītajiem, kas saglabāja troni līdz sava mūža galam. Stokholma tomēr nav tikai dīvains stāsts par tās valdniekiem, tur ir pats tīrākais ūdens un pats labākais, pēc JUNESKO fonda vērtējuma muzejs - muzejs kuģis Vasa, 17.gs. zviedru kara kuģis, kurš nogrima un tad tika vesels izcelts no tumšajiem un aukstajiem ūdeņiem. Vēl Stokholmā ir muzejs Skansens ar Astrīdas Lingrēnas stāstu varoņiem un daudz kas cits.

Dānijas Kopenhāgena, kādreizējā Stokholmas konkurente, šobrīd brīnišķīga ziemeļu pilsēta, 2013.gadā tika atzīta par dzīvošanai visērtāko pilsētu. Pilsētas simbols - "Nāriņa", skulptora Ēriksena darbs, nav vienīgais interesantais apskates objekts Kopenhāgenā. Pilsētā ir katedrāles un rātsnams, kanāli un salas, kā arī vienīgā pasaulē hipiju pilsēta „brīvvalsts Kristiānija”. Baltijas galvaspilsētu parādi turpinās Oslo, kura ir par 99 gadiem vecāka par Maskavu. Pilsētu dibināja karalis Haralds III 1048.gadā. Neskatoties uz to, ka Oslo atrodas starp fjordiem, uz 40 salām, mūsdienīgajā Oslo ir lieliski attīstīts auto ceļu tīkls, kā arī ir iespēja pietauvoties lielajiem kruīzu kuģiem. Tādiem kā piemēram Regal Princess 5* lux, kurš pienāk tieši pie Akešhūsa cietokšņa. Dānijā Orhusā, kur laineris pietauvojas pēc Oslo, ir ne tikai otra lielākā Dānijas pilsēta, tajā atrodas lielakā valstī gotiskā stila katedrāle. Un vēl Orhusa ir vecāka par Kopenhāgenu un Stokholmu, Oslo un Maskavu, jo pirmās ziņas par to ir no 948.gada.

No Varnemindes ostas, kur pietauvojas Regal Princess 5* lux nākamajā dienā, var doties uz Berlīni, uz visspēcīgākās Eiropas valsts galvaspilsētu, Vācijā. Vai arī var apmeklēt Hanzas apvienības pilsētu Rostoku,lai sajustu Ziemeļvācijas kolorītu, turpat netālu no Varnemindes ostas. Nākamajā ostā, Tallinā, gan viss ir rokas stiepiena attālumā. Ne tikai tā iemesla dēļ, ka viss atrodas ļoti tuvu, bet gan dēļ tā, ka mazā Tallina ir Igaunijas galvaspilsēta, šeit ir saglabājies viduslaiku nocietinājuma cietoksnis. Nav nejaušība, ka šeit tika filmētas daudzas padomju laiku filmas, kuru darbība notika viduslaikos. Mūsdienu Tallina ir viena no skaistākajām un mājīgākajām pislētām, kuru kruīza ietvaros apmeklē tūristi. Pēc Tallinas laineris atgriežas Sanktpēterburgā.

Īslande un Norvēģijas fjordi

Ūdenskritums Godafoss, Islande
Cits variants Ziemeļeiropas ceļojumiem ir kruīzs ar nosaukumu "Īslande un Norvēģijas fjordi". Ir cilvēki kas kolekcionē fjordus, Jaunzēlandes un Čīles fjordi, Aļaskas un Grenlandes. Bet visskaistākie ir Norvēģijas fjordi. Fjordi un pati Norvēģija ir nedalāmas lietas, jo tieši fjordos valsts sāka savu pastāvēšanu 9.gs., ar karaļa Haralda I uzvaru kaujā pie Hafrsfordas.

Katrs no fjordiem sevī slēpj kaut ko īpašu: šet dzīvoja un komponēja E.Grīgs, šeit atrodas vienreizējā klints - "Sludinātāja kancele", no kuras paveras skats 30.km apkārtnē, un šeit Asgarda dievi cīnījās ar milžiem. Fjordi ir tik milzīgi, ka tajos var ieiet kā nelieli kuģi ar 30 500 tonnu ūdensizspiestspēju, kā piemēram Pacific Princess 5*, tā arī Sapphire Princess 5* lux ar 113 000 tonnu ūdensizspiestspēju. Var ceļot nedēļu vai divas, un baudīt tikai fjordu skaistumu, tomēr labs kruīzs šajā pasaules daļā sevī iekļauj Norvēģijas fjordus un Īslandi.

Tieši tādēļ ka Īslande, nesasniedzama un neticami skaista zeme, vasarā kļūst pieejama kruīzu kuģiem. To dibināja 9.gs. bēgļu ģimenes, kas bēga no "Norvēģijas apvienotāja" Haralda I, šī valsts vairākus gadu simtus saglabāja unikālu kultūru un dzīves ritmu. Šeit vēljoprojām dzīvo vikingu pēcteči - 99% no valsts iedzīvotājiem. Un vēl, islandiešiem nav uzvārdu. Piedzimstot tiem dod vārdu, bet uzvārdu atvasina no tēva vārda, vai dažreiz no mātes. Īslandē ir vistālāk uz ziemeļiem un rietumiem atrodamā valsts galvaspilsēta, Īslande ir vislielākā vulkāniskas izcelsmes sala, Godafoss - visstraujākais ūdenskritums Eiropā, islandiešu parlaments (Altings) ir senākais eksistējošais pasaulē. Vēsturiskie un dabas apskates objekti tik dabīgi apvienojušies uz šīs skarbās zemes, ka katru gadu aug tūristu skaits kas vēlas to apmeklēt.

Atliek vien piebilsts, ka kruīzs pa Norvēģijas fjordiem un Islandi, sākas un beidzas Londonā, kuras apskate pati no sevis ir tā vērta, lai tur pavadītu dažas dienas pirms vai pēc kruīza.

Britu salas un Parīze

Svētā Patrika katedrāle, Dublina
Kruīzi apkārt Lielbritānijai ir saraksta augšgalā, ja ir runa par Ziemeļeiropas kruīziem. Iespējams tas saistīts ar to, ka pati Lielbritānija bija kuģniecības lielvalsts, kā arī milzīgas impērijas sirds. Vēl iespējams, ka dēļ tā, ka katra Birtu salas osta ir daudzu gadsimtu vēstures piepildīta, dažreiz nežēlīga, citreiz romantiska, bet vienmēr neparasti spilgta. Kā viduslaiku miniatūras, kuras radīja mūki. Lūk Londona, kuru pirmo reiz savos rakstos piemin Tacits jau 2.gs m.ē. Londona ar savu Taueru, Big Benu un Vestminsteras abatiju, kurā pulcējušies ietekmīgi un biedējoši karaļi, majīgā Beikerstrīta un ultra modernās ēkas, kuras cēlis Normans Fosters. Kā jebkuras impērijas galvaspilseta, Londona ir pelnījusi ne tikai uzmanību, bet pat sajūsmu. Un pelnīti! Pēc dažām dienām pavadītām Londonā, tūristi dodas uz Sauthemptonu, dažu stundu brauciena attālumā atrodas vēsturiska osta. No turienes arī sākas kruīzs ar vienu no diviem Princess Crusies flagmaņiem Royal Princess 5* lux.

No Sauthemptonas laineris dodas uz Gērnsi salu, kura atrodas Lamanša vidū jeb kā to sauc lepnie briti - "Lielajā angļu kanālā". Gērnsi sala neatrodas oficiāli Eiropas Savienībā, tomēr ir pilnīgā Lielbritānijas politiskajā pakļautībā. Sala ir neliela, 78 km2, tomēr tās ģeogrāfiskais stāvoklis dēļ ilgstošajiem kariem, to ir padarījis par vienu no vislabāk nocietinātajiem cietokšņiem Ziemeļeiropā. Kruīzu pa Britu salām nevar iedomāties bez Gērnsi salas apmeklējuma.

Pēc Gērnsi salas, lainers dodas uz Īriju. Runā, ka īri ir lieli iedzērāji, un labāku viskiju kā Īrijā nekur nevar dabūt. Pat Kentuki! Tomēr tas nav īsti patiesi, jo pilsētā kur pietauvojas Royal Princess 5* lux Korkā - pirmkārt jāapskata Blarni pils, celta 15.gs, kurā atrodas "Glaimu akmens". Stāsta, ka ja noskūpsta šo akmeni, tad iegūst šo īpašību - glaimošanas mākslu. Nākamā osta ir Dublina. Pilsēta kur dažādos laikos dzīvojuši Džonatans Svifts un Oskars Vailds, Džordžs Bernards Šovs un Džeims Džoiss. Parku, piļu un katedrāļu pilsēta. Pilsēta kurā ir iespēja apmeklēt vietu kur taisa slaveno Jameson viskiju.

Blarni pils, Korka
Pēc Dublinas, lainers dodas uz Liverpūli. Liverpūles osta ir tik neatkārtojama, ka tā iekļauta JUNESKO fondā. Un vēl pa Liverpūles ielām staigāja Džons, Džordžs, Pols un Ringo. Un jau tikai par to var iemīlēt brinišķīgo pilsētu! Ceļojums pa Britu salām turpinās ar Ziemeļīrijas galveno lepnumu "Milžu dambi". Kas atrodas netālu no Belfāstas. Šis dambis ir JUNESCO Pasaules mantojuma objekts un atrodas piekrastes zonā, ar milzu bazalta kolonnām, kas sasniedz augstumu līdz 12 metriem.

Pēc Belfāstas lainers dodas uz Skotiju, kur tūristus gaida daudz interesantu apskates objektu. Ko mēs zinam par Skotiju? Retorisks jautājums, jo Skotija ir Viljams Volles, Marta Stjuarte un Robs Rojs. Tā ir kilti, dūdas un atkal jau viskijs. Pastāv leģenda, ka uz ziemeļiem no Skotijas aug pārsteidzošs koks, ko iestādījis krustnesis atgriežoties no Svētās zemes. Esot Palestīnā viņs apsolījis, ka ja izdzīvos, iestādīs lauru lapu koku savā dzimtenē. To arī izdarīja, un koks aug vēl tagad. Tāpat arī Skotijas vēsturē, skotu varoņi un ļaundari, karaļi un svētie, spītējot bargajiem laikapstākļiem, cīnījušies cauri gadsimtiem. Skotijas ceļojums sākas ar Edinburgu, kurai nav vienlīdzīgu sāncenšu, pēc viduslaiku arhitektūras pieminekļu daudzuma Lielbritānijā. Augustā Edinburgā notiek Karaliskā Edinburgas karavīru orķestru parāde, kuru katru gadu apmeklē ap 200 tūkstošu skatītāju.

Ka arī Skotijā ir Lohnesa ezers, kur, kā vēsta leģenda, dzīvo īsts briesmonis. Vēl viena osta kurā ienāk Royal Princess 5* lux ir Glazgo. Šeit brīnišķīgi sadzīvo modernais un senlaicīgais, brīnišķīga katedrāle, kuras celtniecība tika sākta 12.gs, tāpat arī modernas ieliņas ar veikaliem - Glazgo ir neatkārtojama vieta priekš iepirkšanās.

Kurīzu pa Britu salām, nevar iedomāties bez Francijas ziemeļu rajona apmeklējuma. Tā iemesla dēļ, ka tūkstošiem gadu Francijas ziemeļi, periodiski piederējuši gan Francijai, gan Lielbritānijai. Šobrīd no Londonas un Parīzi var nokļūt ar ātrvilcienu sešu stundu laikā, jeb doties no Havras ostas, kur piestāj Royal Princess 5* lux ar prāmi. No Havras un Parīzi ir 3 stundu brauciens, bet diezvai kāds šaubītos, ka tas ir ta vērts. Kurīzs noslēdzas Londonā.


Nopirkt kruīzu pa Ziemeļeiropu